FTYOLBETEGSG / COSTIA |
|
2007.01.28. 19:47 |
Szrke foltos fertzsi helyek a hal brn s az uszonyokon. A halak szitlnak, forognak, sznk kifakul, a br s az szk kirojtosodnak.Kezels:Sera costapur.A tnetek kivlti ektoparazitk, egysejt lskdk: Costia necatrix (ostoros egysejt), Chilodonella cyprini, Trichodina-fajok, Trichodinella-fajok, Tripartiella-fajok (csills egysejtek), s Tetrahymena-fajok. A szakzletekben kaphat gygyszerekkel az ektoparazitk elpusztthatk, de a kedvez eredmnyelrse rdekben tartsuk be a kvetkezket:
A kezels eltt cserljk le a vz 1/3-t, s ne emeljk meg a kezels idejre a hmrskletet. Ne szrk vagy kezeljk a vizet aktv sznnel, ioncserl gyantval vagy oxidl szerrel. A szrbl vegyk ki a szoksos szrbettet, amit a kezels idejre vattval helyettestsnk. A szert az elrsnak megfelelen adagoljuk, s a kezelst nagytprtk elesggel egsztsk ki. A megadott hatid utn a vizet rszlegesen cserljk le, majd 3-4 napon keresztl friss aktv sznnel szrjk. Ezutn visszatrhetnk a megszokott szrbetthez. A medence vizt ferttlentsk (Pl. Sera costamed). |
BRSONYBETEGSG / OODIMIUN LIMNETICUM |
|
2007.01.28. 19:39 |
Egyenletes, ftyolos szrke bevonat a hal brn. A halak szitlnak, lesovnyodnak, brk, uszonyuk ftyolszeren rojtosodik.kezels:Parakill.A kopoltyk megbetegedse esetn a halak a vz felsznn leveg utn kapkodnak, ttognak, vagy hevesen szvjk a vizet a szellztet bemlnylsnl. ltalban a megfzs szvdmnyeknt lp fel.
A mikroszkpikus elskdk jelen vannak a legtbb akvriumban, de mindaddig nem okoznak problmt, amg a halak megfzs vagy ms ok miatt le nem gyenglnek. Mg ilyenkor is csak a halak egy rsze betegszik meg. A legrzkenyebbek a pontyflk, a labirint kopoltys halak s az ikrz fogaspontyok.
A brsonybetegsget is parazita, a pnclos ostorosok csoportjba tartoz Oodinium pillularis, egysejt lskd idzi el. Knnyen sszetveszthet az Ichthyoval, s hasonlak a brfelszni foltok is, csak azok itt jval kisebbek s ettl a hal gy nz ki, mintha fehr porral lenne beszrva. Az Oodinium fejldsmenete is hasonl, csupn a pnclos ostorosok nem szaporodnak olyan gyorsan, mint az Ichthyo.
Az Oodinium ellen specilis gygyszerekkel (szakkereskedsbl) a terpit addig kell folytatni, amg a halak teljesen meg nem szabadulnak a fehr foltoktl. A kezels idejre nvny nlkli medencben tartsuk, ne hasznljunk aktv szenet s szrshez s rnykoljuk le a medenct, hogy ezzel elvedd a parazittl a fnybl nyerhet energit. (Az Oodinium a fnyt alternatv energiaforrsknt hasznostja.) |
ICHTHYOBODO NECATRIX / DESVZI DARAKR |
Duka Roland |
2007.01.28. 19:36 |
Tnetek:feht 1mmes pttyk a halak fejn,testn,uszonyain!gygymd:parakill.Az Ichthyophthirius multifiliis egy kls parazita, ami ltalban a legyenglt llatokat tmadja meg. Az els jellemz tnetei az uszonyokon lthat foltok mellett a szilrd rszekhez val drzslds, aptia, tvgytalansg s lesovnyods.
A parazita fejldse hrom fzis:
1. A f stdium (ilyenkor lthatak a foltok a hal brn) a parazita a hal bre alatt nvekszik kifejlett llatt. Ennek idtartama 25-27 C vzhmrsklet mellett mintegy 3-4 nap.
2. Kls vagy talaj stdium: a br alatt kifejldtt parazitk lehullanak (a hal brfelletrl eltnnek a foltok), nylks vdburokkal (ciszta) veszik krl magukat s gyorsan osztdnak (sejtosztds), amg kb. 750 egyed alakul ki cisztnknt. Ennek idtartama 25-27 C-os vzhmrsklet mellett mintegy 12-15 ra.
3. A ciszta felrepedse utn a kgyzan mozg parazitk (fertzsi stdium) elindulnak j gazdallatot keresni. (A halak brn jra megjelennek a foltok, mghozz egyre nagyobb szmban.) Csak ebben a stdiumban lehet a parazitk ellen eredmnyesen fellpni! Ha a betegsget nem kezeljk, a halak menthetetlenn vlnak!
Az Ichthyo ellen specilis gygyszerekkel (szakkereskedsbl) a terpit addig kell folytatni, amg a halak teljesen meg nem szabadulnak a fehr foltoktl. Az Ichthyophthirius multifiliis optikailag nem lthat kis fertzssel is tvihet. Egyes parazitk a halak beleiben, nagyobb pikkelyek alatt s a kopoltykban is megbjhatnak. Az j halak nhny napos elklntsvel megkadlyozhatjuk a kr elterjedst az akvriumunkban.
A darakr kezelsre tbbfle gygyszert hasznlhatunk, amelyeket a vzhez kell adni. Egy rszk mrgez a nvnyekre nzve, ezrt a halakat a kezels idejre t kell helyeznnk egy gygytmedencbe. A biztonsg rdekben pontosan tartsuk be a hasznlati utastst. A halak visszahelyezse eltt ferttlentsk a medenct (Pl. Sera costamed).
Az akvrium hmrsklett mindig emeljk nhny fokkal (akkor is, ha a halakat tteleptettk egy msik medencbe): ez gyorstja a krokozk fejldst, amelyek a szabadon sz formjukban rzkenyebbek a hatanyagra, radsul ha nem tallnak megtmadhat halat, egyszeren elpusztulnak.
Csakgy, mint brmely ms betegsgnl, a halak kifogsra hasznlt hlt ferttlentsk! |
|